Noc Kupały, czyli polskie “Wianki” oraz szwedzki “Midsommar”

(22 czerwca, 2019)

Noc Kupały, czyli pogańskie święto, obchodzone jest w najkrótszą noc w roku – z 21 na 22 czerwca. Pogańska sobótka była jednym z najważniejszych świąt słowiańskich. Noc Kupały to noc świętowania natury: wody, ognia, słońca oraz księżyca, co miało pozytywnie wpłynąć na miłość, plony, a także płodność. W nocy z 21 na 22 czerwca rozpalano ogniska i tańczono wokół nich.  Z sobótką związane jest m.in. plecenie wianków, to chyba najbardziej charakterystyczny symbol tego święta.

Zwyczaj stanowi formę wróżby. Wianek, w którym umieszczona była świeca, dziewczyna puszcza na wodę. Jeśli jakiś kawaler go wyłowił, oznaczało to ogromne szczęście. Dziewczyna szybko wyjdzie za mąż. Jeżeli wianek popłynął daleko, na zamążpójście trzeba będzie poczekać.

Tyle z polskiej tradycji. Tymczasem Szwedzi celebrują bardzo podobnie swój Midsommar, święto, które dosłownie oznacza “środek lata”, choć tak naprawdę to początek długo wyczekiwanych wakacji w Szwecji. Midsommar jest świętem ruchomym, obchodzonym zawsze w piątek pomiędzy 19 a 25 czerwca – najbliżej przesilenia letniego. To czas, kiedy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza w roku.

Najważniejszym symbolem szwedzkiego Midsommar jest Słup Majowy (midsommarstång lub majstång), który dekorowany jest w zielone liście, kwiaty i niebiesko-żółte wstążki i wokół którego odbywają się tańce. Podobnie, jak w Polsce kobiety i dzieci plotą wianki z kwiatów, którymi później ozdabiają głowę i włosy. Ulubionym deserem tego dnia i symbolem nadchodzących wakacji są truskawki 🙂

 

 

Dla wszystkich o silnych nerwach (widzieliśmy zwiastuny), pewnym wyobrażeniem szwedzkiego święta, pełnego magii będzie film “Midsommar”, którego premiera w Polsce zaplanowana jest na 5 lipca 2019 🙂

#wianki #nocKupały #Sobótka #Midsommar #GeobearPoland #GeobearSweden #Skandynawia

 

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę konsultacyjną z badaniem geotechnicznym.
Zadzwoń: 885 804 600 (działamy w całej Polsce).

Możesz też krótko opisać swój problem, korzystając z formularza.

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.