Naprawa fundamentu krok po kroku

(6 kwietnia, 2023)

Uszkodzenie fundamentów to bardzo niebezpieczna sytuacja. Jej konsekwencją może być nawet zburzenie całego domu. W międzyczasie mieszkańcy muszą się borykać z innymi licznymi problemami, takimi jak pękanie ścianek działowych, pojawienie się szczelin między listwami a podłogą czy niedomykające się drzwi i okna. Remont fundamentów to jedyny ratunek dla obiektu. Na co należy się przygotować i jaką metodę wybrać? Opowiemy o tym w niniejszym artykule.

 

Naprawa fundamentów budynku

Co może być przyczyną pękniętego fundamentu i jak ją rozpoznać?

Identyfikacja problemu nie wymaga fachowej wiedzy. Wystarczy zauważyć wspomniane we wstępie uszkodzenia – zwłaszcza pęknięcia na ścianach, których nie da się przeoczyć. Z pewnością ich przyczyną jest pęknięty fundament.
Dlaczego właściwie zaczyna niszczeć? Powodów może być kilka. Najczęściej to efekt błędów popełnionych przy powstawaniu inwestycji. Choć przez lata wszystko było w jak najlepszym stanie, to niedopatrzenia w końcu zbierają swoje żniwo. Oprócz tego pęknięty fundament może być objawem podmywania przez wody gruntowe, erozji gleby, drgań powodowanych długotrwałym ruchem ciężkich maszyn, a nawet rozsadzenia przez korzenie okolicznych drzew.
Niezależnie od przyczyny należy podjąć zdecydowane środki. I to jak najszybciej. Wzmacnianie fundamentów jest ostatnią deską ratunku dla domu. Na szczęście istnieją metody o wiele mniej inwazyjne, niż wydaje się to osobom niezaznajomionym z najnowszymi osiągnięciami technicznymi w zakresie budownictwa.

 

Remont fundamentów iniekcjami geopolimerowymi

Tradycyjny sposób naprawy fundamentów wiązał się z przeprowadzeniem poważnych prac budowlanych, a więc też zaangażowania ciężkiego sprzętu. Jak łatwo się domyślić, to drogie i czasochłonne rozwiązanie, a najmniejszym problemem jest późniejsze doprowadzenie domu do porządku (co również zabiera czas oraz generuje kolejne koszty).
Obecnie istnieje dużo lepsze lepsza, skuteczniejsza i bezpieczniejsza metoda. Określa się ją mianem iniekcji geopolimerowej. Już sama nazwa wskazuje, że ta technologia nie wymaga użycia maszyn budowlanych ani niszczenia posadzek. Wzmacnianie fundamentów żywicami ekspansywnymi jest subtelniejsze, czystsze, a w konsekwencji także dużo szybsze.
Zalety geopolimerów da się od razu zauważyć, zwłaszcza gdy prześledzi się proces napraw z ich użyciem krok po kroku.

  1. Remont fundamentów zaczyna się od ekspertyzy technicznej. Nazywamy to wizją lokalną. Obejmuje ona zebranie potrzebnych informacji oraz lokalizację uszkodzeń. To na tej podstawie opracowuje się dalszy plan działania.
  2. Następnie zostaje przygotowany szczegółowy projekt. Zawiera on ofertę z wyceną. Trwa to zazwyczaj do dwóch tygodni od momentu wizyty fachowca. To także moment na uzgodnienie szczegółów realizacji (np. dogodnego terminu).
  3. Przystąpienie do właściwej pracy wymaga jedynie wywiercenia w uprzednio określonych miejscach niewielkich otworów. Mają one zaledwie kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt milimetrów. Nierzadko wymaga to użycia kamer w celu ustalenia położenia ogrzewania podłogowego czy instalacji sanitarnych.
  4. Przez otwory wstrzykuje się geopolimer o wysokiej rozszerzalności. W ciągu kilku minut następuje jego wiązanie.
  5. Proces wzmocnienia fundamentów uznaje się za zakończony, gdy wszystkie otwory zostaną wypełnione, a macierz ulegnie związaniu.

To wszystko. W ten sposób unika się zrywania posadzek, rozkopywania ogrodu czy osadzania się pyłu na domowym sprzęcie. Całość nie potrwa dłużej niż zaledwie kilka godzin.

Jak skuteczne jest tego typu wzmacnianie fundamentów?

Prędkość wykonania oraz mała inwazyjność nie byłyby same w sobie powodem wyboru tej metody. Dlatego warto podkreślić, że geopolimery wyróżniają się też dużo większą skutecznością. W porównaniu do konwencjonalnego zaczynu mowa aż o 500-700% skuteczności stabilizacji. Oznacza to możliwość wykorzystania mniejszej ilości materiału w celu uzyskania znacznie lepszego efektu. 1 tona geopolimeru zastępuje aż 65 ton zaczynu.
Nic więc dziwnego, że na remonty fundamentów geopolimerami decyduje się coraz więcej osób. Na przykładzie tych kilku prostych kroków można z łatwością ocenić zalety nowoczesnej technologii.

Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę konsultacyjną z badaniem geotechnicznym.
Zadzwoń: 885 804 600 (działamy w całej Polsce).

Możesz też krótko opisać swój problem, korzystając z formularza.

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.