Pękające ściany – co robić?

(20 kwietnia, 2023)

Pojawienie się pęknięć i rys na ścianach to wyraźny sygnał do niepokoju. Niestety nie dotyczy on jedynie starych budynków. Uszkodzenia objawiają pewne nieprawidłowości, które wymagają natychmiastowej reakcji. Zobaczmy więc, co konkretnie powoduje pęknięcia na ścianie, kiedy można się ich spodziewać oraz co zrobić, aby je wyeliminować.

Co powoduje pęknięcia?

Istnieje kilka sytuacji, wśród których należy upatrywać przyczyn pękających ścian w domu. Najczęściej wynikają one ze źle przeprowadzonych prac budowlanych, a konkretnie wykorzystania niskiej jakości betonu oraz nieprawidłowo wykonanych fundamentów. To także efekt zbyt szybkiego zdecydowania się na prace tynkarskie. Pęknięcia mogą objawić się dosłownie w każdej chwili i jeśli nic innego nie wskazuje na źródło uszkodzeń, to jako winnych sytuacji należy wskazać wykonawców inwestycji.

Powodem niszczenia może być też zwiększone natężenie ruchu w pobliżu budynku (wynikające np. z prac budowlanych), zmiana obciążenia fundamentów (m.in. budową dodatkowej kondygnacji) niewłaściwe dylatacje ścian, a nawet naturalne procesy przyrodnicze, jak erozja gleby lub nawodnienie gruntu.

 

Pęknięcie na ścianie - naprawa

Pęknięcia na ścianie – jak rozróżnić powierzchniowe od głębokich?

Oczywiście nie każda przyczyna ma taki sam wpływ na uszkodzenia. Niektóre są bardzo poważne, a część z nich wpływa zaledwie na estetykę wnętrza. Nie zawsze więc istnieje konieczność wzywania fachowców, aby określili zakres potrzebnych prac remontowych.

Na szczęście bardzo łatwo odróżnić od siebie typ szkody. Pęknięcia powierzchniowe to wąskie szczeliny, które biegną w różnych kierunkach. Są też stosunkowo niewielkie, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły. Pojawiają się w miejscach działania sił tworzących naprężenie ścian, a więc nad oknami, drzwiami czy punktach oporu desek.

Głębokie rysy są zgoła innym problemem. Trudno je pomylić z powierzchniowymi ze względu na ich rozpiętość. Potrafią przebiegać przez całą ścianę, zwłaszcza po jej środku. Ich szerokość nierzadko przekracza 2 mm.

 

 

 

Jak usunąć powierzchniowe pęknięcia ściany?

Naprawa tego typu zniszczeń należy do bardzo prostych. Na samym początku trzeba oczyścić powierzchnię z kurzu i innych zanieczyszczeń, a następnie nałożyć dostosowaną do tynku (cementowo-wapiennego lub gipsowego) masę szpachlową. Po jej wyschnięciu wystarczy zająć się szlifowaniem papierem ściernym o granulacji między 100 a 150. Pozostaje już tylko pomalować ścianę na pożądany kolor.

W przypadku większych uszkodzeń lepiej posłużyć się zaprawą klejącą, taśmą naprawczą oraz siatką z włókna szklanego, które nakłada się na siebie po kolei.

Osiadanie budynku – Pęknięcia eliminowane geopolimerami

Pęknięcia głębokie są bardziej kłopotliwe, ponieważ wymagają przede wszystkim wzmocnienia fundamentów. A to oznacza przeprowadzenie poważniejszych prac budowlanych, które mają na celu wykluczyć dalsze osiadanie budynku. Pęknięcia można następnie naprawić wspomnianą już zaprawą klejącą oraz siatką z włókna szklanego.

Najpierw jednak należy wybrać sposób wsparcia konstrukcji posadowienia. Tradycyjne metody w tym zakresie wymagają zaangażowania ciężkiego sprzętu budowlanego i niszczenia posadzek. Na dodatek trwają dość długo, zupełnie uniemożliwiając korzystanie z budynku. Poza tym po skończonych pracach należy jeszcze wszystko wysprzątać, ponieważ wiercenia generują dużo kurzu i pyłu.

Dużo lepszym – i czystszym – rozwiązaniem są iniekcje polimerowe. Polegają one na wpuszczeniu nowoczesnego materiału o wysokiej rozszerzalności przez kilkunastomilimetrowe, strategicznie ulokowane otwory. Po kilku minutach dochodzi do wiązania macierzy. Proces można wówczas uznać za zakończony.

Zalety widać gołym okiem: pomieszczenia pozostają czyste, budynek nie zostaje wyłączony z użytkowania, a efektów można spodziewać się jeszcze tego samego dnia. A co najważniejsze, pękanie ścian staje się przeszłością.

Chociaż niektóre uszkodzenia można z łatwością naprawić samemu, to zawsze lepiej zdać się na pomoc fachowców. Zwłaszcza wtedy, gdy pęknięcia ściany zwiastują zagrożenia bezpieczeństwa przebywającym w budynku osobom.

Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę konsultacyjną z badaniem geotechnicznym.
Zadzwoń: 885 804 600 (działamy w całej Polsce).

Możesz też krótko opisać swój problem, korzystając z formularza.

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.