Obiekt

Bazylika św. Anastazji w Weronie – uznawana przez wielu za najważniejszy w tym mieście zabytek religijny w stylu gotyckim. Jej konstrukcję  datuje się na rok 1290. Jednym z wielu wyjątkowych dzieł sztuki we wnętrzu kościoła jest duża rozeta podłogowa przed głównym ołtarzem. Pod posadzką powstały dwa duże naturalne wgłębienia o wielkości od 5,0 do 20,0 cm. W podłodze stwierdzono niewielkie zapadnięcie i nieregularne uszkodzenia. Grubość podłogi wykonanej z charakterystycznych trójkolorowych płytek wynosiła około 5 cm, ułożonej na jastrychu o dodatkowej grubości 10 cm. Podczas badań prowadzonych w czasie wykonywania renowacji stwierdzono dwie pustki o głębokości wahającej się między 5,0 a 20,0 cm. Najprawdopodobniej powstały one po osiadaniu podłoża i przypuszczalnie ich rozwój odbywał się w długim okresie czasu.

Wyzwanie

Naprawa miała na celu wzmocnienie podłoża budynku, a następnie podniesienie podłogi do pierwotnego poziomu przez wypełnienie dwóch pustek występujących wewnątrz podłogi w celu przywrócenia stanu równowagi między podłożem a płytą.

Zaproponowane rozwiązanie

Wypełnienie pustek stało się możliwe dzięki zastosowaniu technologii iniekcji geopolimeru Geobear. Rozszerzanie się geopolimeru pozwoliło  na wzmocnienie podłoża w obszarze, w którym wykonano iniekcję i przywrócenie pierwotnego styku między podłożem a posadzką. Metoda iniekcji geopolimeru Geobear jest stosowana bezpośrednio w podłożu. Zakłada wypełnienie pustek i zgęszczenie bardziej powierzchownych warstw gruntu; ostatecznie doprowadzając do uniesienia podłogi w celu przywrócenia pierwotnego lub wymaganego poziomu. Normalnie przy iniekcji geopolimeru Geobear wymagane jest nawiercanie podłogi, jednak w tym przypadku zrezygnowano z tej czynności. Umieszczono natomiast rurki do iniekcji, starając się zachować ich regularne rozmieszczenie dostosowane do geometrii pustek, tak aby kompletnie je wypełnić.

Korzyści klienta

Za pomocą iniekcji geopolimerowych pustki zostały wypełnione. Oprócz wypełnienia pustek operacja objęła dwa fragmenty posadzki o łącznej powierzchni 28 m2. Ostatecznie osiągnięto zakładany cel, przywracając pierwotny stan naprężenia i unikając przyszłego osiadania. Pionowe podniesienie podłogi, osiągnięte w kontrolowany sposób, dzięki laserowym pomiarom procesu naprawczego. Technologia iniekcji geopolimerowych to idealne rozwiązanie dla muzeów i innych budynków o wrażliwym wnętrzu. Konstrukcja budynku zostaje nienaruszona.

Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę konsultacyjną z badaniem geotechnicznym.
Zadzwoń: 885 804 600 (działamy w całej Polsce).

Możesz też krótko opisać swój problem, korzystając z formularza.

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.