Obiekt
Dom jednorodzinny w miejscowości Wąsosz, woj. dolnośląskie. Właściciel borykał się z problemem osiadających fundamentów, które powodowały spękania na ścianach.
Wyzwanie
Wzmocnienie gruntu i podbicie fundamentów domu (ława fundamentowa o dł. 14 mb). Słabonośny grunt nie był w stanie zapewnić odpowiedniego posadowienia dla konstrukcji domu, który zaczął osiadać. Było to szczególnie widoczne z frontu budynku: na ścianach na zewnątrz i wewnątrz rysowały się bardzo wyraźne popękania i szczeliny. Wewnątrz, w kuchni, pokoju i łazience występowały nieestetyczne pęknięcia pod sufitem, na styku ze ścianami pomieszczeń. To wszystko ewidentnie wskazywało na osiadanie domu, co potwierdziły wykonane przez nas uprzednio badania geotechniczne sondą dynamiczną DPL, w trakcie wizyty konsultacyjnej.
Rozwiązanie
Zaproponowaliśmy wzmocnienie gruntu i podbicie fundamentów za pomocą iniekcji geopolimerowych. Łącznie wykonaliśmy 26 otworów iniekcyjnych, przez które podaliśmy geopolimer w głąb gruntu i pod fundamenty (1-1,5 m poniżej ławy fundamentowej). Za pomocą laserowych urządzeń pomiarowych, precyzyjnie kontrolowaliśmy stopień podniesienia budynku podniesiony (re-leveling).
Zaproponowana technologia geopolimerów pozwoliła wzmocnić i ustabilizować grunt oraz w efekcie osiadające fundamenty całego domu. W rezultacie zniknęły również nieestetyczne pęknięcia i szpary wzdłuż ścian budynku.
Korzyści Klienta
• Minimalna uciążliwość prac:
– brak konieczności wyprowadzki z domu na czas naprawy
– bez wynoszenia mebli i sprzętów z domu
• Małoinwazyjna metoda:
– niewielkie nawierty
– bez konieczności zrywania posadzek i ponownego kładzenia
– bez wprowadzania ciężkiego, brudnego sprzętu budowlanego (koparki, betoniarki, ect.)
• Czysta metoda:
– bez kucia, wykopów, pyłu. Wiercąc jednocześnie odsysamy powstające odpady
• Nieporównywalny z tradycyjną technologią czas naprawy:
1 dzień, podczas gdy do wykonania napraw tradycyjną metodą potrzeba często tygodni, a nawet miesięcy
• Metoda finalnie tańsza w porównaniu z tradycyjnymi metodami:
– nie trzeba zrywać podłóg i ponownie ich kłaść, bez konieczności robienia tradycyjnych wylewek betonowych.
To wszystko w rezultacie często oznacza niższe, w porównaniu z tradycyjnymi koszty podbicia fundamentów.
“Szukałem alternatywnego sposobu naprawy fundamentów. Nie wyobrażałem sobie generalnego remontu całego domu, który sprowadziłby się do skucia i zerwania wszystkich posadzek i ciągnął miesiącami! “Zastrzyki” z polimeru to super rozwiązanie: praktycznie nieinwazyjne. Żadnych wykopów, betoniarek itp. Technicy za pomocą iniekcji podali geopolimer wzdłuż ław fundamentowych, podnosząc fundamenty i zabezpieczając grunt przed dalszym osiadaniem. Szczeliny na ścianach zmniejszyły się – są praktycznie niewidoczne, a ja nie martwię się o swój dom. Bałem się, że proces będzie postępował: zagrażają bezpieczeństwu mojej rodziny, jak i tego, że wpłynie to niekorzystnie na wartość rynkową mojego domu. Polecam!”
Maciej K. – właściciel domu, Wąsosz, woj. dolnośląskie