OBIEKT:

podbijanie fundamentów

Blok mieszkalny z lat 70-tych, wybudowany w technologii prefabrykatów, czyli tzw “wielkiej płyty” – najpopularniejszej technologii polskiego budownictwa z okresu PRL. 6 kondygnacji naziemnych, jedna kondygnacja piwniczna. Głównym problemem do rozwiązanie było osiadanie fundamentów budynku wielorodzinnego, temat, w którego zakresie jesteśmy ekspertami.

Projekt i obiekt bardz

o dla nas interesujący, ponieważ dziś w Polsce mamy około 60 tys. Blokowisk z wielkiej płyty, które zamieszkuje 12 mln Polaków, czyli co trzeci z nas (raport Ministerstwa Transportu i Budownictwa). Niestety, jakość i trwałość budownictwa wielkopłytowego budzą wiele obaw:

Wiek budynków: żywotność bloków z wielkiej płyty była szacowana na kilkadziesiąt lat. Okres ten właśnie mija…

Osiadanie budynków wielorodzinnych to zjawisko coraz częściej spotykane. Spowodowane jest to między innymi płytkimi i słabymi fundamentami. Podobnie było w bloku na ul. Esperanto w Warszawie.

 

 

Analiza budynku przed podjęciem prac wzmacniających fundamenty w bloku.

WYZWANIE:

wzmocnienie gruntu

W związku z powyższym prace naprawcze mające zapobiec osiadaniu fundamentów budynku wielorodzinnego związane były z szeregiem wyzwań:

Budynek zamieszkiwany, bez możliwości wyprowadzki i relokacji mieszkańców na czas naprawy fundamentów. Konieczność wykonywania prac od piwnicy,

Należało dołożyć starań, aby przy okazji wzmacniania fundamentów budynku wielorodzinnego nie uszkodzić sieci instalacji kanalizacji (w bardzo kiepskim stanie) znajdującej się pod posadzką piwnicy.

Jak najniższa inwazyjność w konstrukcję bloku (jakiekolwiek wykopy powodujące drgania i zakłócenia były wykluczone),

Zminimalizowanie poziomu zakłóceń dla mieszkańców,

Bardzo ograniczona przestrzeń robocza: wzmocnienie fundamentów bloku należało wykonać od wewnątrz z poziomu piwnic, co wiązało się z pracą w małych przestrzeniach (wąskie korytarze, małe komórki lokatorskie) – brak możliwości operowania ciężkim sprzętem.

Etapy wzmacniania gruntu i podbijania fundamentów bloku mieszkalnego.

Rozwiazanie

podbijanie fundamentów

Na podstawie sondowań DPL w 10 punktach przedstawiono proponowane prace eliminujące osiadanie fundamentów omawianego budynku wielorodzinnego:

podbicia płytkiego pod fundamentami w celu rozprężenia gruntu, wypełnienia ewentualnych ubytków oraz przywrócenia jednorodnego przenoszenia obciążeń. W części budynku, która posadowiona jest na słabej jakości gruncie wykonano głębokie, trzypoziomowe wzmocnienie gruntu.

Z uwagi na ograniczony dostęp technologii iniekcji geopolimerowych okazała się jedynym wyborem: lekki sprzęt umożliwiający pracę w małych przestrzeniach. Całe zaplecze techniczne mieści się na samochodzie ciężarowym, zaparkowanym na zewnątrz. Materiał do piwnic podawany był długimi wężami. Żadnych drgań, ani wykopów, osłabiających i tak delikatną konstrukcję budynku. A prz tym bez hałasu i uciążliwego urobku ziemi wokół budynku.

Oczywiście, przed przystąpieniem do prac wzmacniających fundamenty przeprowadziliśmy również monitoring kanalizacji umożliwiający bezkolizyjne wykonanie wzmocnienia.

Korzyści klienta

  • Małoinwazyjne, szybkie wykonanie prac
  • Brak konieczności wyprowadzki wszystkich mieszkańców bloku,
  • Możliwość wykonania iniekcji z poziomu piwnic
  • Możliwość użytkowania budynku przez czas iniekcji oraz od razu po wykonaniu prac.

Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę konsultacyjną z badaniem geotechnicznym.
Zadzwoń: 885 804 600 (działamy w całej Polsce).

Możesz też krótko opisać swój problem, korzystając z formularza.

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.