Obiekt

Stara kamienica na warszawskiej Pradze. Posadowiona na fundamentach ceglanych, znajdująca się w ostrej granicy działki, na której developer realizuje nową inwestycję, która mogłaby zagrażać pobliskiej kamienicy (głębokie wykopy w sąsiedztwie, osłabiające i tak słabe posadowienie istniejącego budynku).

Inwestor: wzmacniany obiekt należy do dużej grupy deweloperskiej, specjalizującej się w realizacji inwestycji mieszkaniowych na terenie Warszawy. Firma jest również generalnym wykonawcą robót swoich inwestycji. Zostaliśmy poproszeni o wsparcie, aby inwestor mógł dalej, bez przeszkód i opóźnień realizować swoja inwestycję.

Wyzwanie

Bliskie sąsiedztwo zabytkowego budynku. Posadowienie wspomnianego budynku na płytkich fundamentach, dużo powyżej planowanego wykopu pod sąsiedni budynek. Delikatna konstrukcja przedwojennej kamienicy, konieczność szybkiego procesu wzmocnienia, tak, aby nie spowodować dodatkowych opóźnień w realizacji projektu Inwestora.

Zaproponowane rozwiązanie

Przeprowadzenie wzmocnień w technologii iniekcji geopolimerowych wzmacniających grunt i podbijających fundament istniejącej ściany budynku. Wykonanych zostało 20 punktów iniekcyjnych pod istniejącą ścianą o długości ok 19.5 mb.

Dlaczego Inwestor zdecydował się na wybór technologii iniekcji geopolimerowych?

•   Delikatna konstrukcja budynku. Inwazyjna ingerencja związana z remontami i naprawami mogłaby dodatkowo spowodować osłabienie kamienicy.
•   Otoczenie: tego typu obiekty najczęściej znajdują w starej części miasta, wśród innych, podobnych konstrukcji. Inwazyjne naprawy związane np. z wykopami, lub ciężkim sprzętem budowlanym osłabiłoby nie tylko naprawiany obiekt, ale również inne w jego sąsiedztwie.
•   Trudny dostęp: duża koncentracja innych budynków wiąże się z utrudnionym dostępem do nich w trakcie napraw – wąskie uliczki warszawskiej Pragi, bliskie sąsiedztwo innych zabytków. W takim otoczeniu nie zmieści się duży sprzęt budowlany (duże wiertnice, koparki, czy betoniarki).
•   Słaby grunt o niewystarczających właściwościach nośnych: wiąże się to z obecnością gruntów organicznych i historią miasta. Grunty miejskie (zwłaszcza w starych dzielnicach), przechodząc przez lata naturalne procesy rozbudowy i przebudowy nie stanowią, niestety, stabilnego podparcia dla budynków, czy obiektów.
•   Sztuka budowlana: czyli płytkie fundamenty. Często kilkudziesięcioletnie obiekty są po prostu posadowione zbyt płytko, a osłabione fundamenty nie są w stanie unieść pełnego obciążenia.

 

Korzyści klienta

Iniekcja materiałów geopolimerowych stanowią nieuciążliwą i efektywną alternatywę dla tradycyjnych metod podbijania fundamentów. Bez uciążliwych, inwazyjnych i wielotygodniowych wykopów, które mogłyby osłabić konstrukcję kamienicy. Całość prac zamknęła się w zaledwie 2 dniach roboczych, bez ciężkiego sprzętu budowlanego – zaledwie 20 otworów iniekcyjnych, przez które został zaaplikowany materiał.

Opinia klienta

“Nasza firma realizuje inwestycję deweloperską w ostrej granicy, w której stuletni sąsiedni budynek przy ul. Śnieżnej 3 był posadowiony wyżej, aniżeli nasza inwestycja. Z obawy o stan techniczny budynku, różnice w poziomie posadowienia piwnic oraz wysokość sąsiadującej ściany z cegły, zdecydowaliśmy się zrezygnować z tradycyjnego podbicia budynku. Po poszukiwaniach mniej inwazyjnej metody niż tradycyjne podbicie, zdecydowaliśmy się na wzmocnienie budynku metodą iniekcji geopolimerowych. Po sprawnym kontakcie i profesjonalnym wywiadzie z firmą Geobear oraz po przygotowaniu wstępnej dokumentacji technicznej przystąpiliśmy do prac. Zaskoczył nas przede wszystkim czas prac oraz efekt końcowy. Jako firma zaoszczędziliśmy bardzo dużo czasu, co w tej branży jest kluczowym elementem. Także koszt tej metody był dużo niższy niż tradycyjne podbicie. Bardzo polecamy tą metodę iniekcji geopolimerowych jak również wybór firmy Geobear.
Jesteśmy przekonani, że nasza firma przy kolejnych inwestycjach i zabezpieczaniu budynków, również skorzysta z oferty firmy Geobear.

Mateusz Pękala
Wiceprezes Zarządu
SMP Invest Sp. z o.o. Sp.K.

Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę konsultacyjną z badaniem geotechnicznym.
Zadzwoń: 885 804 600 (działamy w całej Polsce).

Możesz też krótko opisać swój problem, korzystając z formularza.

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.