Obiekt

Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu mieści się we wzniesionym w XVIII wieku budynku, w którym znajdują się liczne kolekcje obejmujące około 2,5 miliona eksponatów. Wiele z nich można podziwiać na 3000 m2 powierzchni wystawienniczej. Muzeum posiada siedem wydziałów: klasyfikacji i ewolucji; molekularnego zróżnicowania, środowisk i populacji wodnych; ekologii i bioróżnorodności; historii Ziemi; człowieka, natury i społeczeństwa oraz prehistorii. Oprócz tego w skład muzeum wchodzą: galerie roślin, ogrody botaniczne, kilka zoologicznych oraz Muzeum Człowieka.

Wyzwanie

Pierwsze oznaki osiadania stwierdzono w latach 20-tych i 30-tych XX wieku w galerii paleontologicznej, konstrukcji liczącej niemal 100 m długości. Od tego czasu następowało stopniowe pogarszanie się stanu do takiego stopnia, że zaczęły pojawiać się pęknięcia o szerokości od 10 do 20 mm. Głównymi przyczynami były ogólne zmniejszenie nośności i poluzowanie gruntu.

Zaproponowane rozwiązanie

Jako rozwiązanie wybrano wzmacnianie gruntu. Prace wykonano w dwóch fazach:

Faza 1 – Zagęszczanie powierzchniowe: iniekcja pod fundamentami w celu polepszenia geomechanicznych właściwości gruntu i wypełnienia największych pustek występujących między fundamentami i gruntem.

Faza 2 – Wzmacnianie na głębokości: Iniekcje na 4 różnych poziomach głębokości pod poziomem fundamentu. Naprawie poddano 55 m.b. fundamentów.

Korzyści klienta

Całą operację, w tym kontrolę i próby penetrometrem, wykonano w zaledwie 7 dni roboczych. Przez cały okres prac nie było potrzeby zamykania muzeum dla odwiedzających. Dużą zaletą była również mała inwazyjność prac, nieuciążliwość, brak kurzu oraz brak potrzeby wprowadzania ciężkiego sprzętu na obiekt. Iniekcje geopolimerowe świetnie sprawdziły się na obiekcie zabytkowym jakim niewątpliwie jest Muzeum Historii Naturalnej.

Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę konsultacyjną z badaniem geotechnicznym.
Zadzwoń: 885 804 600 (działamy w całej Polsce).

Możesz też krótko opisać swój problem, korzystając z formularza.

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.